ATARI + ATARI = STEREO ???

ATARI + ATARI = STEREO ???

blue-line


emu

kontakt

Stereo úprava ATARI

 

! POZOR ! v následujích odstavcích se obvodům utrhávají (ulamují) nožičky. Slabší a citlivější povahy a ti co se s tím odmítají smířit nechť dál nečtou. Samozřejmě lze využít patici a obvod nechat tak jak je, ale prostě jsem to tenrát tak neudělal (prostě větu o lámání nožiček ignorujte).

Napřed obrázek:

stereo uprava

Postup

Mimo schéma zapojení je potřeba ještě několik součástek:


  • jeden POKEY C012294
  • integrovaný obvod 74LS04 nebo 7404
  • jeden miniaturní přepínač (na přepnutí zpět na MONO) - nemusí být viz. dále
  • nějaký šikovný konektor (JACK 3,5 stereo, 2*CINCH nebo tak něco)
  • kousek drátu

line

Napřed otevřeme atari :-)), nad obvodem POKEY jsou dva rezistory. Ten vpravo má číslo 74 a je jednou stranou připojen na 5V a druhou na pin31. Na téhle straně ho vyletujeme a ohneme nahoru. Vezmeme obvod 7404 a ulámeme mu nepotřebné nožičky (označené červeně), zelené je třeba ohnout nahoru (nebo vodorovně), na ně se bude připojovat. Modré zůstanou dole.

IO se nasadí na obvod vpravo nahoře nad POKEYem (měl by mít číslo 74LS08) a přiletujeme nožičky 7 a 14. Teď k jeho přívodům. Drát připojíme na obvod GTIA pin38 (GTIA má číslo C04085) - je to signál A4, ten se přivede na jednu stranu přepínače. Druhý vývod od přepínače se připojí na zem. Vývod z přepínače (prostřední) přivedeme na 7404 pin1 (v případě že nechceme stereo úpravu vypínat, vynecháme přepínač a A4 připojíme přímo). Pin2 7404 se propojí s pinem3 a přeletují na vývod 31 původního POKEYe (na původní bod, kam byl připojen R74).

Teď vezmeme POKEY a uláme mu červené nožičky, zelené se ohnou nahoru a modré opět zůstanou. Druhý POKEY se nasadí a přiletuje na první pin4 7404 připojíme na pin31 POKEY. Volný vývod rezistoru R74 připojíme na pin37 POKEY a to bude potom druhý audio signál. Původní POKEY dává Levý kanál a přidaný POKEY Pravý. Oba signály josou vyvedeny přes vazební kondenzátory 100nF na konektor. Na konektor je třeba připojovat aktivní reproduktory nebo zesilovač.

line

Zesilovač

Pro zesilovač, který lze vestavět do ATARI je vhodné zapojení s obvodem TDA2822M. Tohle zapojení jsem našel v Amatérském Radiu číslo 9, ročník 1993. Shéma zapojení je tady, osazení dps tady a deska plošného spoje tady. Protože DPS se mi líp naskenovat nepovedlo, tak si asi nakreslete vlastní a nebo tam kde dělají DPS většinou lze obědnat desku rovnou z časopisu. Obvodu TDA2822M stačí napájení 1,8 - 15 V, odběr má asi 6 mA při napájení 6 V bez signálu.


red-line

14.11.2004


grey-line
(c) 2004 Zdeněk Křelovec