ATARI <--> PC

ATARI <--> PC

blue-line

emu

kontakt

SIO2PC

SIO2PC je interface, který umožňuje propojit počítač ATARI s normálnímu PC nebo ATARI ST. Pomocí druhého počítače lze emulovat diketovou jednotku a tiskárnu.

Software pro PC je k mání na internetu pod názvem APE (DOS,Windows), SIO2PC (DOS), SIO2LIN(Linux) a existují ješte jiné. Link na APE je v odkazech a zbytek jde najít celkem snadno na internetu.

Mimochodem, při zabudování interfacu dovnitř počítače je třeba dát pozor na zapojení používaného serivého kabelu na propojení s PC, ne všechny kabely mají propojen pin9 (konektor CANNON9) se signálem RI (ring indicator), na který je převeden signál COMMAND z ATARI. Některý software (APE) umožňuje přepnutí (softwarové) na jiný signálový vodič. Ale standatní zapojení (všeobecně používané jako základní nebo jediné pro emulační software) vede signál COMMAND na RI. Minimální zapojení nulového modemu použitelného na propojení má o jeden drát navíc oproti minimálnímu nulovému modemu, který je použitelný na propojení dvou PC. Toto zapojení je tady:


CANNON 9 F - CANNON 9 F
2 - 3
3 - 2
5 - 5
9 - 9

Potom co jsem do počítače přidal SIO2IDE interface, přestával občas SIO2PC interface fungovat. Chyba byla pravděpodobně v tom, že signál DATA IN na SIO2PC byl na rozhraní zakázaného pásu (rozlišení 0 a 1 v TTL logice) a po připojení SIO2IDE byl tento signál "strháván" a byl tedy nepoužitelný. Tuto závadu jsem odstranil přidáním IO7400, který oddělí interface SIO2PC od SIO sběrnice. Druhá verze zapojení navíc umožňuje přepínat datový vodič, na který je připojen signál COMMAND. Většina programů předpokládá umístění tohoto signálu na pinu RI, ale většina seriových kabelů pro PC nemá propojen signál RI (pokud se nejedná o plný nulový modem). Proto lze někdy upravit konfiguraci programu tak, aby se využíval jiný datový vodič. Například verze programu APE pro Windows neumí vždy tento signál použít a je potřeba upravit kabel tak, aby signál COMMAND byl přiváděn na jiný datový vstup.

Takže tady je deska a tady její osazení a zapojení propojovacího kabelu.

Protože druhá verze DPS pro SIO2PC neumožňuje použití všech konektorů CANNON9 (vlastně byla navržena pro jeden dost exotický tip, který jsem měl doma), tak je tady ke stažení nákres DPS třetí verze a obrázek jejího osazení. Protože DPS druhé a třetí verze jsou podobné a potřebný popis je napsán v obrázku osazení druhé verze tak si obrázek stáhněte taky( TADY ). Tady je ještě schéma a soubory pro Eagle třetí verze.

V případě že inteface nefunguje na první pokus a na pohled je v pořádku, nejčastější chyba (alespoň moje) je prohození signálů DATA IN a DATA OUT.


red-line

14.11.2004


grey-line
(c) 2004 Zdeněk Křelovec