LILO boot: Loading linux...

LILO boot: Loading linux...

blue-line


emu

kontakt

FVWM2

FVWM je celkem nenáročný (a díky tomu i rychlý) správce oken. Konfigurace je uložena v textových souborech (kvůli přehlednosti - jinak může být soubor jen jeden). V konfiguraci je popsán vzhled, manu, chování, klávesové zkratky a ostatní nastavení.


green-line

Octave

Octave je program pro matematické výpočty. Formát vstupního souboru je kompatibilní s Matlabem (m - files) až na několik specifických rozdílů (Octave nemá GUI). Grafy kreslí pomocí programu Gnuplot.


green-line

Gnuplot

gnuplot je program pro kreslení grafů (2D i 3D), který umí i prokládání bodů a pracuje v dávkovém režimu. Díky dávkovému režimu lze generovat grafy se společnými (podobnými) parametry (např. velikost popisu os, mřížky, měřítka os).


green-line

Blender

Blender je program pro 3D grafiku, který má vlastní render a umožňuje generovat i animace. Export a import umožňuje v několika formátech (např. VRML, AC3D, WINGS3D).


green-line

LaTeX

LaTeX je sada maker pro sazbu dokumentů pomocí programu TeX. Jeho výstupem je soubor typu DVI a nebo PDF. TeX pracuje (pro změnu) v dávkovém režimu. Výstupní PDF může obsahovat "klikací" křížové odkazy.


green-line

Xfig

Xfig je vektorový grafický editor s exportem do bitmapových (např. png, jpeg, tiff) a vektorových (např. pdf, ps, LaTeX picture) formátů. Formát pdf je vhodný pro vložení do LaTeXu (pdflatexu).


green-line

WINE

WINE je program, který umožňuje zpouštění programů psaných pro Windows pod OS Linux. Obsahuje několik základních knihoven a programů. Pod WINE fungují například originální prohlížeče formátů Microsoft Office fy Microsoft. Nebo například program Dynast (výpočty dif. rovnic a sinmulací dynamických dějů), program pro zálohu diáře CASIO (komunikující přes COM port) nebo program ABBY pro OCR dodávaný s mým skenrem.


green-line

RatPoison

RatPoison je úplně primitivní správce oken, ovládaný pouze pomocí klávesnice a bez jekýchkoli dekorací oken. Hodí se třeba k programu Blender, protože lze použít všechny klávesové zkratky tohoto programu a maximální využití plochy monitoru. A tak ho lze použít k absolutnímu zmatení lidí posazených před počítač. Pro matení je možno dát jako pozadí snímek plochy Windows a bavit se, jak se oběť snaží mačkat na ikonky a tlačítko start.


green-line

Eagle

Eagle je program pro kreslení schémat a návrh desek pločných spojů. Existuje ve verzi pro Linux i Windows.


red-line

14.11.2004


grey-line
(c) 2004 Zdeněk Křelovec